Zvesta ljubezen vidi daleč

Objavil Tadej Pagon, Z 0 Komentarjev, Kategorija: Duhovne misli,

(Jn 20,1–9)


Današnji evangelij pravi, da je Janez »videl in veroval«. Janez vidi več kot samo povoje in prt. On vidi, kaj to pomeni: da je Jezus vstal od mrtvih. Zakaj Janez vidi več? Janez je bil učenec, »ki ga je Jezus ljubil« (Jn 13 23), a tudi Janez je ljubil  Jezusa in mu ostal zvest v najtežjih trenutkih, ko so ga drugi zapustili, saj je edini od dvanajsterih stal pod križem. Ljubezen, s katero je v preizkušnji ostal zvest Kristusu, mu je omogočala, da je videl več. Ljubezen zmore »videti tudi skozi temo«. Da, ljubezen vidi več. Ko mladostnika ni dolgo v noč domov, ko celo lahko hodi po napačnih potih, ga mati čaka. Vsi bodo videli prazno posteljo in lahko bodo rekli, da ni domov ponočnjaka, pokvarjenca, morda pijanca ali celo narkomana. Mati pa ne vidi samo prazne postelje, ne vidi samo tega, kar vidijo drugi ljudje, ampak ji njena ljubezen omogoča, da vidi več: da ni njenega otroka. In trpi, ker ga ni. Ljubezen vidi več, vidi stvari, ki jih drugi ne vidijo, vidi pa tudi naprej. Današnji ljudje velikokrat napačno pojmujejo ljubezen. Tako starši mislijo, da je ljubezen to, da otrokom vse dovolijo, da na primer pustijo, da otroci ob nedeljah spijo in ne gredo k maši. »Naj si odpočijejo,« jih opravičijo. Za post in odpoved so po njihovem mnenju premladi. »Žrtve niso sposobni. K verouku jih ne smemo siliti. Nobene sile!« Vendar to ni ljubezen. Prava ljubezen vidi več, vidi dlje. Če bomo danes vse (po)pustili otroku, da dela, kar hoče, da ne izpolnjuje obveznosti, potem ga vzgajamo za jutrišnjega lenuha, neurejenega in nezanesljivega človeka, morda celo alkoholika in narkomana. Starši pa, ki otrokom posredujejo vero, jim bodo dali trdne temelje za življenje. Spet drugi ljudje, celo nekateri verniki, nočejo, da bi Cerkev opozarjala na napake v družbi. Menijo, da to ni v slogu ljubezni. Pa je prav ljubezni lastno, da vidi več in da vidi naprej ter zazna, v kakšno prihodnjo nesrečo bodo privedle ljudi današnje napake in nepravilnosti. Ob prazniku Jezusovega vstajenja vam želim, naj vam Vstali podari tako ljubezen, ki bo videla več in bo videla naprej ter da bi to ljubezen izkazovali v ugodnih in neugodnih okoliščinah in bi v vsakem človeku videli njegovo neskončno dostojanstvo.

(Po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

Tedaj je prišel Simon Peter, ki je šel za njim, in je stopil v grob. Videl je, da so povoji na tleh in da prtič, ki je bil na njegovi glavi, ni ležal med povoji, ampak posebej, zvit na drugem mestu. Tedaj pa je vstopil tudi oni drugi učenec, ki je prišel h grobu, in je videl in veroval.

(Jn 20,6–8)