Znamenja svetega leta usmiljenja

Prvo znamenje so SVETA VRATA. To sveto leto so prvič taka »vrata usmiljenja« v vseh stolnih cerkvah v škofijah po svetu in v nekaterih svetiščih, ki so jih škofje izbrali. Pri nas so taka vrata tudi na Brezjah. Papež ob tem poudarja: »Želel sem, da bi bilo to znamenje svetih vrat prisotno v vsaki delni Cerkvi, da bi jubilej usmiljenja lahko postal izkušnja, ki bi si jo delile vse osebe.« Sveto leto se je s tem začelo v celotni Cerkvi. Na ta način pa je tudi »vidno znamenje vesoljnega občestva«.

Pred odprtjem svetih vrat je papež najprej molil, da bi doživeli milosti jubileja. »O Bog, ki razodevaš svojo vsemogočnost predvsem z usmiljenjem in odpuščanjem, daj nam, da bomo doživeli leto milosti, ugoden čas za ljubezen do tebe in bratov v evangeljskem veselju, še naprej izlivaj na nas svojega Svetega Duha, da se ne bomo naveličali z zaupanjem obračati pogleda k njemu, ki smo ga prebodli, na tvojega Sina, ki je postal človek, na to sijajno obličje tvojega neskončnega usmiljenja, zanesljivo zatočišče za vse nas, grešnike, ki potrebujemo odpuščanje in mir, resnico, ki osvobaja in rešuje. On je vrata, skozi katera prihajamo k tebi, on je neusahljivi studenec tolažbe za vse, on je lepota, ki ne pozna zatona, on je popolno veselje v življenju brez konca.«

Vrata usmiljenja bodo odprta do 20. novembra 2016, ko se bo na slovesni praznik Jezusa Kristusa, Kralja vesoljstva, zaključilo sveto leto. Kdorkoli bo v tem času stopil skoznje, bo lahko občutil ljubezen Boga, ki tolaži, odpušča in daje upanje. To je ugoden čas, da spremenimo življenje! To je čas, da se pustimo dotakniti v srcu. Pred storjenim zlom, tudi pred težkimi grehi, je trenutek, ko je treba prisluhniti joku nedolžnih, ki so jim oplenili imetje, jih prikrajšali za dostojanstvo, ljubezen, za samo življenje. Ostati na poti zla je samo vir prividov in žalosti. Pravo življenje je nekaj drugega. Bog se ne naveliča ponujati roke. Vedno je pripravljen poslušati … Dovolj je že sprejeti vabilo k spreobrnjenju in se podvreči pravičnosti, medtem ko Cerkev ponudi usmiljenje.

Iti skozi sveta vrata je znamenje resničnega spreobrnjenja srca. Ko gremo skozi vrata, se je zato dobro spomniti, da moramo imeti na stežaj odprta tudi vrata srca. Ko stojimo pred vrati, moramo za to prositi Gospoda. Sveto leto ne bo imelo veliko učinka, če vrata srca ne bodo pustila, da gre skozi njih Kristus, ki nas spodbuja, da bi šli naproti drugim in jim prinesli Njega ter njegovo ljubezen. Kakor sveta vrata ostajajo odprta, ker so znamenje Božjega sprejemanja, tako morajo tudi naša vrata, vrata srca, biti vedno odprta, da ne bi nikogar izključila. Niti tistega ali tiste, ki sta mi zoprna – nikogar.

“Pridite k meni vsi!”